reklama
kategoria: Księgarnia
26 wrzesień 2019

Wrześniowe nowości Wydawnictwa W drodze

fot. nadesłane
Długie jesienne wieczory, ciepła herbata, koc i dobra książka - to kwartet doskonały! Warto zatrzymać się choć na chwilę w pędzie dnia codziennego i wziąć do ręki wartościową lekturę. Warto pooddychać nieprzemijającymi i ważnymi treściami. Warto rozsmakować się w spokoju, sile i radości płynącej z dobrej książki, które znaleźć można wśród czterech wrześniowych nowości naszego Wydawnictwa.
REKLAMA
Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i, bp Robert Barron – wspólna logika

Harmonia przeciwieństw: ciało i dusza, Bóg i człowiek, cielesność i duchowość, łaska i natura, wiara i rozum, Pismo i tradycja – tak w skrócie można podsumować Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i, autorstwa najczęściej czytanego żyjącego katolickiego eseisty, mistrza wizualnych i werbalnych środków przekazu – biskupa Roberta Barrona*. Na polskim rynku książka ukazała się we wrześniu 2019 roku, nakładem Wydawnictwa W drodze.

Kościół katolicki od lat podkreśla i tłumaczy paradoksalne sprzeczności, rządzące światem. Właśnie w tym duchu biskup Barron wyjaśnia ten „dwubiegunowy ekstremizm”. W swoim zbiorze 80 esejów: teologicznych, filozoficznych, etycznych, apologetycznych, psychologicznych, socjologicznych, osobistych, historycznych, o bieżących sprawach, sprawach wiecznych, miłości, o wszystkim, porusza zagadnienia grzechu i miłosierdzia, wiary i rozumu, wolności i dyscypliny, materii i ducha, cierpienia i radości.

I to właśnie te skrajności, żywe paradoksy, dzięki swojej różnorodności odsłaniają głęboką logikę rzeczywistości – logikę Wcielenia. Zejście się przeciwieństw, w połączeniu z rozpatrywaniem ich w tejże logice sprawia, że światło świeci w każdą stronę, ucząc czytelnika patrzenia na rzeczywistość głębiej.

„Przekonałem się, że praktycznie za każdym razem naukowcy deklarujący niewiarę w Boga nie mają pojęcia, co poważni ludzie wierzący rozumieją pod słowem „Bóg”. Prawie bez  wyjątku myślą o Bogu jak o kimś obdarzonym wybitną światową naturą, czymś we  wszechświecie, na istnienie czego dowodu nie znaleźli, luką w zwyczajnej sieci relacji przyczynowych etc. Zaprzeczałbym takiej rzeczywistości z równym wigorem, co oni. Jeśli oni tak rozumieją „Boga”, to ja też jestem ateistą takim jak oni, i był nim Tomasz z Akwinu. To, co mają na myśli osoby religijne, zastanawiające się nad swą wiarą, gdy mówią o Bogu, nie jest czymś we wszechświecie, a raczej warunkiem możliwości istnienia wszechświata jako takiego, niczym nieuwarunkowanym gruntem uwarunkowań. A o takiej rzeczywistości nauki ścisłe, ściśle mówiąc, nie mają nic do powiedzenia, gdyż rozważanie takiego stanu rzeczy wykracza poza granice metody naukowej” – Robert Barron (fragment książki).

W Żywych paradoksach autor przywołuje wybitnych teologów wszystkich wieków chrześcijaństwa, szeroko nawiązując do współczesności, co dodatkowo stanowi o wyjątkowości tej publikacji.

Patronat medialny nad książką, podobnie zresztą jak przy wydanych w czerwcu 2019 roku – Ziarnach Słowa (zbiorze krótkich felietonów mówiących o śladach Bożej obecności w szeroko rozumianej popkulturze: kinie, muzyce, literaturze i polityce) objęli: dominikanie.pl, „Gość Niedzielny”, Deon.pl, Stacja7.pl oraz „Teologia Polityczna”.

Robert Barron (ur. 1959) jest biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. Założył katolicką wspólnotę Word on Fire, jest uznanym teologiem, mówcą i autorem. W 2018 roku ukazała się po polsku seria filmów Katolicyzm, której jest pomysłodawcą i twórcą. Przez swoje media społecznościowe dociera do milionów ludzi, przyciągając ich do wiary katolickiej. Nakładem Wydawnictwa W drodze w 2019 roku ukazała się jego książka Ziarna słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze.

Nowe stare błędy, Fulton J. Sheen

Po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym, nakładem Wydawnictwa W drodze, we wrześniu 2019 roku ukazała się książka arcybiskupa Fultona J. Sheen’a* – Nowe stare błędy. Ten wybitny amerykański biskup, filozof i apologeta w mistrzowski sposób ocenia rzeczywistą wartość idei, które współcześnie pojawiają się w kontekście moralności, religii, nauki, socjologii, psychologii i humanizmu.

Bez kompromisów i wyrozumiałości odnosi się do wszelkich skrajności, czyli do tych, którzy uważają, że to, co nowoczesne, jest zawsze najlepsze, ale także do tych, którzy twierdzą że to, co nowoczesne, jest zawsze złe. Próbuje wyjaśnić, że często to, co nosi miano „nowoczesnego”, w rzeczywistości stanowi tylko nową nazwą starego błędu, a to, co uważa się za „nieprzystające do obecnych czasów”, w rzeczywistości jest „ponadczasowe” i nie podlega zmiennym modom – zupełnie jak tabliczka mnożenia.

Autor krytykuje przy tym kult użyteczności, którą współczesność utożsamiła z prawdą. Z pełną lekkości przenikliwością tłumaczy, że metoda naukowa nie jest jedynym źródłem poznania, a nadprzyrodzone nie jest synonimem niewytłumaczalnego. Uświadamia, że prawda jest niezmienna. Ocena ta dokonywana jest z filozoficznego punktu widzenia, w jasnym świetle tak zwanego „zdrowego rozsądku”.

– Krytykowanie jest uzasadnione tylko wtedy, gdy krytyka jest konstruktywna, podobnie jak zburzenie domu jest uzasadnione tylko wtedy, gdy w jego miejsce ma powstać inny. Współcześni krytycy mają w sobie chyba zbyt wiele ze sceptyków, ich protesty bowiem rzadko są poparte propozycjami reform, a denuncjacjom rzadko towarzyszą deklaracje. Najwyraźniej istnieje potrzeba przywrócenia słowu appreciation jednego z jego etymologicznych znaczeń, mianowicie: „oceny rzeczy według ich prawdziwej wartości”. Jednak prawdziwa wartość zakłada istnienie standardu, a standardem myślenia musi być prawda, nie zaś to, co w danej chwili jest modne –  wyjaśnia abp Fulton J. Sheen.

I dodaje – Nowa moralność sprowadza się do następującego stwierdzenia: postępujesz źle, jeśli robisz rzeczy, których nie lubisz robić; postępujesz słusznie, jeśli robisz to, na co masz ochotę. Jej podstawy są nie tylko „drobiazgowe”, lecz również groteskowe. Standardem moralnym staje się indywidualne poczucie piękna, a przestaje nim być racjonalna ocena słuszności czynu. 

Arcybiskup Fulton J. Sheen (1895–1979) brał aktywny udział w życiu publicznym. Był mistrzem w wykorzystywaniu środków społecznego przekazu do głoszenia prawdy o Jezusie. Ogromną popularnością cieszył się jego program „Life is Worth Living” („Warto żyć"), dzięki któremu wiele osób doświadczyło nawrócenia. Nieprzeciętna inteligencja, dowcip i elegancja sprawiły, że doceniły go także świeckie media poprzez wyróżnienie nagrodą Emmy dla najwybitniejszej osobowości telewizyjnej. Napisał ponad 60 książek. W 2008 roku w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Wydawnictwo W drodze wydało dotąd trzy książki Sheena: Siedem grzechów głównych (2018), Marnotrawny świat (2018) oraz Wieczny Galilejczyk (2019).

W drodze z Maryją. Biblijna podróż z Nazaretu pod krzyż, Edward Sri

Katolicy nie modlą się do Matki Bożej tak jak do Boga, ale proszą Ją o wstawiennictwo. Dlaczego? Ponieważ Bóg powierzył Jej wielkie rzeczy, których chciał dokonać właśnie przez Nią, a Ona się zgodziła. Podstawowym źródłem wiedzy o Maryi jest Pismo Święte. Edward Sri* przygląda się przez szkło powiększające Ewangeliom i Apokalipsie właśnie w kontekście Jej Osoby. Opisuje dziewięć kluczowych momentów życia Matki Bożej.

To co wyróżnia książkę W drodze z Maryją. Biblijna podróż z Nazaretu pod krzyż (Wydawnictwo W drodze, wrzesień 2019 r.) spośród ogromnej ilości publikacji związanych z Matką Pana Jezusa, to głębokie i odważne wnioski płynące z wieloletniej analizy biblijnej. Publikacja jest owocem osobistej drogi Sri w odkrywaniu Maryi poprzez Biblię – od zwiastowania w Nazarecie do cierpienia u stóp krzyża. Autor zwraca uwagę czytelnika na detale, które mogą umknąć przy codziennej lekturze Ewangelii.

„Zacząłem wnikliwiej studiować Biblię, pisma pierwszych chrześcijan i nauczanie Kościoła katolickiego. Im bardziej zagłębiałem się w temat, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, w jak dużym stopniu Biblia leży u podstaw katolickiego nauczania o Maryi. Uświadomiłem sobie również, jak wiele jest nieporozumień na te¬mat katolickiego postrzegania Maryi. Na przykład wyraźniej zrozumiałem, że katolicy nie czczą Matki Bożej tak, jak czczą Trójcę Świętą – oddajemy Jej cześć w uznaniu wielkich rzeczy, jakie Bóg zdziałał w Jej życiu. Zrozumiałem także, że katolicy nie modlą się do Maryi tak samo jak do Boga, ale proszą Ją o wstawiennictwo – podobnie św. Paweł wzywa wszystkich chrześcijan, by wstawiali się jedni za drugimi” – Edward Sri (fragment z książki).

RECENZJE

W książce W drodze z Maryją Edward Sri dokonuje czegoś wspaniałego i rzadkiego: łączy głęboką znajomość Biblii, wnikliwe intuicje na temat Maryi z atrakcyjnym i przystępnym stylem. Dzięki temu możliwe jest spotkanie zarówno ze Słowem Bożym, jak i z Matką Jezusa Chrystusa, dziewicą z Nazaretu i wzorem dla wszystkich chrześcijan, jak być uczniem – Charles J. Chaput OFM Cap, arcybiskup Filadelfii.

W drodze z Maryją to znakomita książka rozjaśniająca biblijne prawdy o Matce Bożej. Łącząc solidne studium biblijne z tradycją katolicką, prof. Sri prowadzi czytelników duchową drogą Matki Bożej, od zwiastowania po krzyż. Przenikliwa refleksja idzie tu w parze z praktycznymi wskazówkami, które mogą być pomocne, gdy razem z Maryją podążamy ścieżką wiary. Książka umożliwia chrześcijanom (a nie tylko katolikom) poznanie i pokochanie Maryi – dr Scott Hahn, autor The Lamb’s Supper oraz Consuming the Word.

Dzieci Boga mają Chrystusa za brata, a Maryję za matkę. Jak można wnioskować z tytułu książki, autor zabiera nas na długą i niezwykłą przechadzkę z Jezusem i naszą Matką, co jest świadomym kształtowaniem określonej religijności: życia w rodzinie z Bogiem – Mike Aquilina, autor Faith of Our Fathers: Why the Early Christians Still Matter and Always Will.

„Nie jest to zwyczajna książka – Edward Sri łączy sumienne studium fragmentów Biblii o życiu Matki Jezusa z wglądami w duchowe życie chrześcijańskie. Dostajemy do rąk biblijny portret Maryi z Nazaretu, wiedzę na Jej temat zdolną głęboko poruszyć. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty o cierpieniu Maryi. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce dowiedzieć się, kim była Maryja i kim jest dla nas nadal” – dr Brant Pitre, autor Jesus and the Jewish Roots of the Eucharist.

Edward Sri – teolog katolicki, mówca, autor licznych książek oraz gospodarz programu „Symbolon: The Catholic Faith Explained” w stacji EWTN. Wraz z Curtisem Martinem założył FOCUS – wspólnotę zrzeszającą katolickich studentów na uczelniach w USA. Jest przewodnikiem po Rzymie oraz Ziemi Świętej, pracuje jako adiunkt w Augustine Institute. Mieszka z żoną i ośmiorgiem dzieci w Kolorado. 

Msza święta. Instrukcja obsługi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale nikt ci wcześniej nie powiedział

Kiedyś po łacinie, dzisiaj w językach narodowych, a jednak nie przestaje być tajemnicza. Skąd w ogóle pochodzi słowo „msza” i co oznacza? Jak odnaleźć pożytek z uczestnictwa we mszy świętej? W jaki sposób należycie celebrować każdy jej element – od wejścia na wyjściu z kościoła kończąc? Jak słuchać, aby usłyszeć kierowane do nas Słowo Boże? Jak modlić się i praktykować wdzięczność? Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się właśnie książka Msza święta. Instrukcja obsługi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale nikt ci wcześniej nie powiedział, Michael Dubruiel*, dzięki której znaleźć można odpowiedzi na te (nie)łatwe pytania.

Jest to przystępnie napisany przewodnik, który prowadzi czytelnika przez celebrację mszy. Autor szczegółowo przedstawia każdy jej element – od chwili stanięcia w drzwiach kościoła do momentu opuszczenia go. Wyjaśnia znaczenie pojęć, genezę obrzędów i ich zakorzenienie w Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła katolickiego i tradycji pierwszych chrześcijan.

„Pisałem tę książkę z myślą o wszystkich katolikach. Niezależnie: młodych czy starych, mężczyznach czy kobietach, liberalnych czy konserwatywnych – w Chrystusie wszyscy jesteśmy jedno, w Eucharystii wszyscy jesteśmy jednym Ciałem: Jezusa! Mam nadzieję, że pomogę ci odkryć na nowo mszę świętą jako sposób, by pozbyć się wszystkiego, co oddziela cię od życia i rozprasza, i zastąpić to głębokimi, pełnymi znaczenia wydarzeniami twojej codzienności. Pomogę ci w odkryciu mszy jako miejsca ukazania ran, blizn, potrzeb, które Jezus może uzdrowić, tak byś spotkał samego Pana i mógł wychodzić po każdej mszy z Jego pokojem i głębokim poczuciem jedności z Bogiem i bliźnimi” - Michael Dubruiel.

Dzięki tej książce celebracja Eucharystii przestanie być zagadką i abstrakcją, a stanie się źródłem siły i bodźcem do lepszego życia. Pomocne w tym będą również pytania do powtórki oraz refleksji, zebrane jako podsumowanie poszczególnych rozdziałów.

Michael Dubruiel (1958–2009) był katolickim mówcą oraz autorem książek. Po służbie w amerykańskiej armii studiował filozofię i duchowość chrześcijańską. Wykładał homiletykę i duchowość w seminarium, katechizował młodzież. Kilka miesięcy przed nagłą śmiercią został mianowany dyrektorem ds. nowej ewangelizacji w diecezji Birmingham w Alabamie, USA. 

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Karczew
7.2°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Karczewie